- 28 stycznia 2020
- Autor: Piotr Pietrasina
- Kategorie
Nowy rok to czas podsumowań, ale również spoglądania w przyszłość, często z obawą o to, co nam przyniesie. W artykule numeru przedstawiamy zmiany dotyczące krajowego i europejskiego transportu drogowego, na jakie powinna być przygotowana branża transportowa w 2020 roku.
Rok 2020 w transporcie drogowym
Nowy rok przynosi nam wzrost wynagrodzenia minimalnego, które zostało podniesione o 350 zł względem roku ubiegłego. Jest to o tyle istotne zagadnienie, gdyż wynagrodzenie obok paliwa, stanowi największy udział w strukturze kosztów przedsiębiorstwa. Ponadto w tym roku znaczna część przedsiębiorców będzie musiała dostosować się do wymogów Pracowniczych Planów Kapitałowych, co zapewne będzie skutkowało dodatkowymi obowiązkami administracyjnymi. W kwartalniku poruszyliśmy również temat pakietu mobilności, nad którym pracę trwają już od 2017 roku. Wydaje się, że pakiet mobilności jest już na finiszu i prawdopodobnie zostanie ustalony już w pierwszej połowie 2020 roku. UE to nie tylko pakiet mobilności, dlatego skupiliśmy się także na Europejskim Urzędzie Pracy, którego zadaniem ma być pomoc w egzekwowaniu przepisów dotyczących mobilności siły roboczej, ze szczególnym uwzględnieniem transportu drogowego.
Publikacje ekspertów i wywiad z przedstawicielem branży
Tradycyjnie w kwartalniku pojawiły się publikacje naszych ekspertów, w których m.in. przybliżyli bezpieczne praktyki rozliczania podróży służbowych kierowców oraz wskazali problemy, z którymi muszą się mierzyć przewoźnicy na wschodnim przejściu granicznym.
W nowym numerze porozmawialiśmy również z Jarosławem Jarominem, Prezesem GFS Polska, nt. tego, jak stworzyć odpowiednie i komfortowe relacje między firmą transportową a klientem, a także o szansach i zagrożeniach dla branży transportowej w 2020 roku.
Wersja elektroniczna dla czytelników newslettera VIAON
Bezpłatny kwartalnik w wersji drukowanej będzie dostępny na naszym stoisku w trakcie konferencji i szkoleń, a także u Regionalnych Managerów Sprzedaży. Wersja elektroniczna Czasu na transport udostępniona jest wyłącznie czytelnikom newslettera VIAON. Aby otrzymać dostęp do kwartalnika w wersji elektronicznej i unikalnych treści oraz porad należy zostać naszym subskrybentem.