- 20 maja 2021
- Autor: Piotr Pietrasina
- Kategorie
Aktualizacja 21.05.21
W każdym nowym wniosku o udzielenie zezwolenia o pracę dla obcokrajowca, w polu dotyczącym proponowanej wysokości wynagrodzenia, należy zsumować wszystkie składniki wynagrodzenia, które mogą być częścią wynagrodzenia minimalnego. W szczególności wynagrodzenie zasadnicze, premia regulaminowa/uznaniowa czy wynagrodzenie za dyżur.
Suma ta nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2021 roku ta kwota to 2800 zł brutto.
Dla przykładu:
- Wynagrodzenie zasadnicze – 2000 zł
- Wynagrodzenie za dyżur – 500 zł
- Premia – 500 zł
- Łącznie: 3 000 zł (i ta kwota powinna znaleźć się we wniosku).
Dodatkowo do wniosku należy dołączyć kopię umowy o pracę oraz dokument, struktura wynagrodzenia kierowcy.
Informacja z dnia: 22.04.21
W ostatnich dniach otrzymaliśmy ważne stanowisko PIP dotyczące zatrudnienia cudzoziemców w sprawie wymaganej dokumentacji oraz naliczenia wynagrodzenia pracowników, pracujących również na stanowisku kierowcy.
Stanowiskiem z dnia 31 marca 2021 r., Departament Legalności Zatrudnienia Głównego Inspektoratu Pracy wskazał, iż kwota wynagrodzenia cudzoziemca, określona w zezwoleniu na pracę lub oświadczeniu o powierzeniu pracy, obejmuje wyłącznie wykonywanie pracy w wymiarze określonym ww. dokumentami legalizującymi pracę.
Wobec powyższego, zdaniem DLZ GIP:
„należy przyjąć, że kwota wynagrodzenia cudzoziemca wskazana w zezwoleniu na pracę lub oświadczeniu nie obejmuje świadczeń związanych z ewentualnym wykonywaniem pracy w godzinach nadliczbowych (a także w godzinach nocnych), niezależnie od formy wypłacania tych świadczeń. Nie powinno mieć zatem znaczenia, czy świadczenia te przybierają formę wynagrodzenia wraz z odpowiednim dodatkiem, czy też są one wypłacane w formie ryczałtu.”
Departament Legalności Zatrudnienia zastrzega jednak:
„że w przypadku, gdy we wniosku o wydanie zezwolenia za pracę, w oświadczeniu lub w trakcie postępowania w tych sprawach pracodawca wyraźnie wskazał, że podana kwota wynagrodzenia obejmuje dodatkowe, ryczałtowo wypłacane składniki i kwota ta została uwzględniona w zezwoleniu na pracę lub w oświadczeniu, nie można zarzucić pracodawcy wypłacającemu wynagrodzenie określone w zezwoleniu na pracę naruszenia warunków określonych w tym zezwoleniu.”
Wobec faktu, iż powyższe stanowisko zostało przekazane do wszystkich Okręgowych Inspektoratów Pracy można spodziewać się wzmożonych kontroli legalności zatrudnienia obcokrajowców, w szczególności w zakresie oceny zgodności kwot faktycznego wynagrodzenia za pracę, z kwotą wskazaną w oświadczeniach o powierzeniu pracy lub zezwoleniu na pracę.
OCRK Polska rekomenduje:
- Weryfikację posiadanych dotychczas dokumentów legalności zatrudnienia obcokrajowców w zakresie zgodności kwot wynagrodzenia ustalonego umową o pracę, a zawartego w oświadczeniu lub zezwoleniu na pracę. W sytuacji gdy do oświadczenia lub zezwolenia podana została łączna kwota brutto pracownika (zawierająca ryczałt za godziny nadliczbowe, godziny pracy w nocy oraz dyżury) bez podziału na składniki ją tworzące, prosimy o kontakt z Opiekunem OCRK.
- Wpisywanie ( we wnioskach o zezwolenie na pracę lub oświadczeniu o powierzeniu pracy dla nowo zatrudnianych obywateli państw trzecich) kwoty wynagrodzenia brutto, będącej równowartością kwoty wynagrodzenia bez składników ryczałtowych (najczęściej jest kwota równa lub wyższa kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym roku kalendarzowym) lub wskazywanie w pozycji proponowanego wynagrodzenia kwoty (łącznej) obejmującej dodatkowe, ryczałtowo wypłacane składniki.
/zdjęcie poglądowe/